2011. augusztus 24., szerda
2011. július 6., szerda
2011. július 3., vasárnap
2011. június 9., csütörtök
Jávor-tó
Ennek a gombának pont tudom a pontos hovatartozását, Elaphomyces muricatus. Ami érdekes ebben a példányban, az az, hogy a peridium keresztmetszetén a mintázat nagyon halvány, szinte fehér. A fajnak nagyon sok formája és változata (fo. és var.) van, ez is az egyik, én nem különítem el őket. Találtunk tipikus muricatusokat is, ez is látható itt.
Kicsike, kukacrágta Tuber rufumok. Az egyik sziklakibúvásos részen rengeteget lehetett találni.
Beindultak a Hymenogasterek is és könnyen lehet, hogy ennek a meleg, esős, párás időnek köszönhetően egyre többel fogunk majd találkozni.
Meglepő módon egy Tuber aestivum foltba is belefutottunk, bar igyekeztünk gyorsan továbbállni sajnos a kutyák 2-3 darabot kiszedtek. Kukacosak voltak, fehérek, gasztronómiai értékük a nullával egyenlő.
Idén már találtunk érdekes Geneakat, ez a faj a Genea verrucosa.
Mint mindig, most is belebotlottunk egy általunk idáig még nem ismert fajba. A képen látható gomba nagysága kb. akkora mint egy nagyobb borsóé, kívülről úgy néz ki, mint egy Hymenogaster, belül viszont tömör mint egy Tuber, márványos erezet nem látható. Az illata egyértelműen a szilváéra hasonlít. Tüzetesebben még nem volt időm megnézni, egyelőre még nemzettség nevet sem tudok mondani.
Még egy érdekesnek igérkező Hysterangium faj is a gyűjtődobozba került.
Összességében egy nagyon jó kis gyűjtőtúra volt és bár kalapos gombát egy kis Mycenat leszámítva nem találtunk, a földalattiak nem hagytak cserben.
2011. május 3., kedd
2011. március 11., péntek
A SZARVASGOMBÁSZ MUNKAKUTYA - szakmai nap Gödöllőn
Kedves tagtársak és kollégák,
Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt
A szarvasgombász munkakutya
című szakmai napra, melyet a Dunakanyar Szarvasgombász Egyesület és a Szarvasgomba-termesztők Országos Egyesülete közösen szervez.
A rendezvény március 26.-án szombaton Gödöllőn a Szent István Egyetem. B kollégium Gorka termében lesz. Az előadások 10-16 óráig tartanak.
Tervezett előadások:
Rácz István, kinológus: A vadászkutyaképzés és vizsga, (Pest Megyei Vadászkamara, Retriever Vadászkutya Egyesület)
Pomázi Ágoston, kinológus : Vadgazdálkodás és a kutya viselkedése az erdőben (Országos Vadászkamara)
Zagyva Imre: Milyen legyen a szarvasgomba kereső kutyavizsga? (DSZE)
Népszigeti Kutyaiskola: A tükör módszer, egy új módszer a kutyák képzésében
Dr. Varga József, állatorvos: Kullancs és más erdei veszélyforrások (Család utcai Kisállatrendelő)
Reményeink szerint az előadások segítséget nyújtanak mind a kutyák viselkedésének jobb megértésében, mind és a kutyavizsga szabályzatának kialakításában. Az előadások között lesz lehetőség és idő a hallottak megbeszélésre és a különböző vélemények ütköztetésére.
Gyertek el minél többen!
A helyszínen szendvicseket és üdítőt biztosítunk. Figyelembe véve, hogy az előadások elméleti jellegűek kérjük, ezúttal ne hozzatok kutyákat a rendezvényre, mert nincs lehetőség az elhelyezésükre.
üdvözlettel
A Dunakanyar Szarvasgombász Egyesület vezetősége
Gyertek-gyertek tömegesen!!!!
forrás: dsze.hu
2011. február 24., csütörtök
2011. február 2., szerda
Hármashatár-hegy
Egy meredek hegyoldalban kezdtünk, tölggyel, kőrissel kevert ritkás erdőfolton, néhol bükkel. Hely szemre nagyon jól nézett ki, a kutyák viszont nem nagyon jeleztek semmit. Ha volt is gyenge kaparás a termőtesteket nem találtuk meg. És még azok az idegesítő piros bogarak sem kerültek elő, hogy ott esetleg volt valami...
Kicsit csalódott voltam, de ha már korán reggel felkeltünk, legalább sétáljunk.
A csúcstól nem messze aztán a kutyák elkezdtek szépen, sorban nyári illetve téli szarvasgombákat találni. De az igazán nagy "találásokat" egy vaddisznók által jócskán feltúrt részen kezdték kiszedegetni a kutyák.
A tölgy, gyertyán, mogyoróval borított helyen a következőket találtuk:
Nyári szarvasgomba (Tuber aestivum) és téli szarvasgomba (Tuber brumale). Ebből jócskán volt, jutott a konyhaasztalra és még ismerősöknek is tudtunk adni.
Vanília hártyáspöfeteg (Hymenogaster luteus) a késő ősz illetve a tél tipikus földalatti gombája, gyakran lehet találkozni velük ilyentájt. Fehér kissé molyhos, viasszerű peridiuma van, megvágva szép, élénk citromsárga a belseje. Enyhe, engem leginkább gyógyszerre emlékeztető illata van. Hogy mitől vanília, gőzöm sincs...
Még egy hártyáspöfeteg (Hymenogaster sp.) Még dolgozom az ügyön...
Még egy hártyáspöfeteg (Hymenogaster sp.)...érdekes, sima, olajcseppet tartalmazó spórája van. Hasonló mint a fentebb látható vanília hártyáspöfetegnek. Még gondolkodom mi is lehet...
A legérdekesebb találat (számomra) egy kissé rothadt, rőt szarvasgombára (Tuber rufum) emlékeztető gomba. A perídiuma megtévesztésig hasonló, de ha megmetsszük akkor leginkább Hydnobolites-re vagy Geopora-ra emlékeztet.
A legmeglepőbb viszont a gomba mikroszkópos képe volt, a spórák teljesen a nyári szarvasgombáéra (Tuber aestivum) emlékeztettek (tehát nem lehet T.rufum, a spóra nem tüskés). A nagysága 52-58 x 39-52 μm és feltűnően sok az 1 spórás aszkusz.
A "friss" termőtestről nem készítettem képet, mivel nem tartottam akkor fontosnak. Itt a száraz állapota látszik, de itt is világosan kivehetők a tágas kamrák.
Tanulságok(?):
Érdemes végignézni a disznó és őz kaparásokat. Tudom, ez nem újdonság, de sokan inkább elkerülik ezeket a helyeket, mondván, hogy a kutyájuk megkergül a vad szagára.
Mindenről, még frissiben érdemes képet csinálni.
Amint végzek a határozásokkal természetesen frissítem az írást.
2011. január 25., kedd
II. Téli Szarvasgomba Ünnepe
Ezúttal a gödöllői Erzsébet-szállóban lesz a DSZE idei első nagy rendezvénye.
Ahogy mondani szokás: gyertek-gyertek tömegesen!!