2009. március 30., hétfő

Gödöllői Szarvasgomba Napok

Nagyon nincs mit hozzátennem Hypogea és Laura írásaihoz.
Ezért nem is írok többet...:)

2009. március 19., csütörtök

Álszarvasgomba

Hétvégén jó idő volt, gondoltuk sétálunk egyet a Pilisbe. Csikóváralja környékére mentünk végül is, feljebb nem igazán mertünk, mert úgy tudtuk ott még hó van.
Sajnos az erdőt rettenetesen megritkították, nagyon sok fát vágtak ki. A meglepő azonban az volt, hogy Kivi és Negro folyamatosan görgették ki az Elaphomyces-eket az ösvény mellől.
Szerintem teljesen téves az a nézet, hogy a kutyák nem találják meg ezeket a gombákat. Némelyiknek igen erős illata van, még én is érzem. Szemere bácsi egyébként azt írja, hogy a fiatalabb példányok ehető, jó ízűek. Ezennel várom a vállalkozókedvű séfeket, akik esetleg kipróbálnák. Erdélyben gyógygombának számit az E. muricatus, szíverősítőnek isszák teáját.
Talán inkább azért nem nagyon találják kutyások, mert nem azon a termőhelyen élnek, mint az ehető földalatti gombák. "TUFA"-zni kutyával elég kevesen járunk.

Negró "magassági rekordja" is ehhez a nemzetséghez fűződik, a Nyugati-Kárpátokban, 1400 méter magasságban találtunk álszarvasgombát. A termőhelyéről messziről látszott, hogy "extrém" savanyú,a lucfenyveseket aljnövényzet gyanánt tőzegmohák borították és lépni nem lehetett az áfonyáktól.


Végülis 3 álszarvasgomba fajjal lettünk gazdagabbak, melyből az egyikről azt sem tudom, hogy micsoda, mivel még ilyet soha nem láttam:),  a másik egy "fekete" (!!) faj, a harmadik pedig az E. muricatus.(Amint megleszek a határozásokkal, természetesen megírom, hogy mit is találtunk)
Sikerült még egy rőt szarvasgombát (Tuber rufum) is begyűjtenünk.








2009. március 18., szerda

SZIE Szarvasgomba Napok

Március 25.-én (szerda) és 28.-án (szombat) kerül megrendezésre Gödöllőn az I. SZIÉ-s Szarvasgomba-napok rendezvény. Az első napon előadások lesznek, hallhatunk a Tuber nemzetségről, természetvédelemről és természetesen a  termesztésről. Megkóstolhatjuk a szarvasgombából készült termékeket, szakemberektől kérhetnek tanácsot az érdeklődők. 

A szombati napon a főszerep a kutyáké, ekkor kerül megrendezésre a DSZE keresőversenyének első fordulója. A lebonyolítás teljesen újszerű lesz, a kutyák párosával indulnak a kijelölt pályán és egyenesági kieséses rendszerben juthatnak tovább. A döntőbe kerülő három kutya már egyénileg küzd meg egymással. A szervezés megkönnyítés végett kérném a (kutyás)jelentkezőket, hogy részvételi szándékukat jelezzék Zagyva Imrének vagy Bagi Istvánnak. 

Köszönjük a Ács Adélnak és Gógán Andreának, hogy létrejöhetett ez a rendezvény illetve köszönet illeti még a szarvasgomba.hu-t és az Aranyszarvasgomba Kft.-t a kóstoló lebonyolításáért!!!!

2009. március 4., szerda

kalapos

Nyáron a Mátrában kirándultunk és nem titkoltan azért mentünk, hogy vargányát szedjünk. Augusztus eleje nagyon jó volt ebből a szempontból és hamarosan serényen gyűjtöttük is a nyári, bronzos és ízletes vargányákat.


Az egyik dombocska mögött hirtelen rengeteg gyökeres tinórút pillantottunk meg, amit először valamelyik ehető vargányának néztünk, de közelről már csalódottan láttuk, hogy ezek sajnos nem ehetők :(





Az meglepő volt, hogy ennyi gyökeres tinórút látunk, hisz ez a gomba főleg a meszes, meleg, kissé száraz termőhelyek gombája. Hamarosan a kutyák egymás után görgették ki a földből a nyári szarvasgombákat!!



Az köztudott, hogy egyes növények jó jelzői a földalatti gombáknak. Ilyenek pl., a borostyán vagy a szeder. De ugyanilyen jó jelzők lehetnek a kalapos gombák is, mint ahogy az elöbbi történetből is látszik. Már Szemere László is írt arról, hogy pl. nyári vargánya közelében talált nyári szarvasgombát, illetve egyes csészegomba-fajok is "jóbarátai" a földalatti gombáknak.
Ha valakit bővebben érdekel a kalapos gombák és a földalatti gombák közötti kapcsolat, annak javaslom jöjjön le ezen a héten pénteken (február 6.-án) Kismarosra, a DSZE következő előadására, ahol Albert László fogja ezt a témát boncolgatni.